NASZ ZESPÓŁ
Start / O nas / Nasz zespół
Doświadczenie zawodowe
W 1974 r. ukończył Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i rozpoczał pracę w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, gdzie w latach 1977 i 1978 uzyskał specjalizację I i II stopnia z chirurgii urazowo-ortopedycznej. Brał udział w organizowaniu Oddziału Ortopedycznego Śląskiego Szpitala Reumatologicznego w Ustroniu w 1976 r. W 1985 r. obronił pracę doktorską. Trzy lata później powołano go na stanowisko ordynatora Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu w Szpitalu w Piekarach Śląskich. W 2001 r. został ordynatorem Oddziału Urazowo-Ortopedycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Funkcję tę pełnił przez 10 lat. W trakcie pracy zawodowej zaliczył 20 staży naukowych i kursów szkoleniowych w ośrodkach zagranicznych.
Pod kierunkiem dra Romana Pawlasa czternastu lekarzy uzyskało specjalizację z ortopedii.
Kierowany przeze dra Romana Pawlasa oddział ortopedyczny w ogólnopolskich rankingach tygodnika WPROST lokował się w pierwszej dziesiątce, zajmując miejsca czwarte, dziewiąte i ósme.
Przez wiele lat był związany jako lekarz klubowy z Górnikiem Zabrze i dwukrotnie opiekował się kadrą olimpijską PZPN i reprezentacją juniorów do lat 18, prowadzonymi przez takie osobowości trenerskie, jak Zdzisław Podedworny czy Janusz Wójcik. Przez wiele lat był lekarzem sekcji piłki nożnej KS Górnik Zabrze, a później opiekunem Reprezentacji Polski Juniorów i dwukrotnie Kadry Olimpijskiej Polski. Współpracuje z klubami narciarskimi BOZN i Grupą Beskidzką GOPR.
Członkostwo Towarzystw Naukowych
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego (PTO, TR), Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Sekcji Chirurgii Barku i Łokcia, Towarzystwa Artroskopowego, Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.
Przez dwie kadencje piastował funkcję członka zarządu Oddziału Śląskiego PTO i TR.
Publikacje naukowe i naukowe
Jest autorem 59 prac opublikowanych w piśmiennictwie fachowym krajowym i zagranicznym, 56 wygłoszonych na zjazdach i sympozjach i 8 filmów naukowo-szkoleniowych. Organizował 14 zebrań Oddziału Śląskiego PTO i TR oraz inicjował I Międzynarodowe Sympozjum Artroskopii Barku, Łokcia i Nadgarstka w 1996 r., gdzie gościem honorowym był Jego mentor, prof. Franc Landsiedel z Wiednia. Przez 11 lat kierował kursami doskonalącymi „Współczesne leczenie złamań” CMKP w Piekarach Śląskich, a następnie w Bielsku-Białej prowadził cykliczne kursy artroskopii barku, wprowadzając je następnie do Akademii Zabiegów Małoinwazyjnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.